Lawrence Alma-Tadema

Lawrence Alma-Tadema (ur. 8 stycznia 1836 w Dronrijp pod Leeuwarden, Holandia, zm. 26  czerwca 1912 w Wiesbaden, Niemcy), holenderski malarz klasycysta, od 1870 r. na stałe mieszkający w Anglii.

 

 Urodził się jako Lourens Tadema, szóste dziecko rejenta Pietera Tademy. Jego rodzice chcieli, by został prawnikiem i zapisali go do gimnazjum  w Leeuwarden. Niespodziewana choroba, wg lekarzy nieuleczalna, zmieniła jego życie. Zrozpaczeni rodzice pozwolili mu zajmować się tym co  lubi,  Lawrence wybrał malarstwo. Wbrew przewidywaniom lekarzy całkowicie wyzdrowiał i postanowił poświęcić się sztuce. W 1851 r. wyjechał  do Antwerpii, by studiować malarstwo na tamtejszej akademii. W 1856 r. podjął studia historyczne, a w 1859 r. stał się uczniem Hendrika Leysa i  dołączył do jego studia. W 1862 r. porzucił Leysa i pracował samodzielnie, w 1870 przeniósł się na stałe do Anglii.

 

 Lawrence Alma-Tadema osiągnął znaczną popularność, był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli wiktoriańskiego malarstwa. Zafascynowany starożytnością malował głównie sceny rodzajowe przedstawiające antyczny świat.  W 1879 stał się pełnym członkiem Royal Academy of Arts, a w 1899 otrzymał tytuł baroneta. Zmarł nagle w Wiesbaden, gdzie przebywał na  leczeniu.